MEDIACJE
Mediacja to zorganizowany i ustrukturyzowany proces, w którym bezstronna trzecia osoba pomaga stronom sporu w rozwiązaniu konfliktu poprzez zadawanie pytań, dociekanie przyczyn konfliktu, wsparcie w generowaniu wielu rozwiązań, wsparcie w dostrzeżeniu perspektywy każdej ze stron.
Mediator pomoże w przeprowadzeniu zorganizowanej rozmowy, pomoże odkryć źródła sporu, potrzeby stron, a następnie różne opcje rozwiązań.
Photo by Johannes Plenio Pexels.com
Konflikty są częścią naszego życia
Zarówno w pracy, jak i w domu zdarza się, że się z kimś nie zgadzamy. Niekiedy udaje się po prostu dogadać, ale bardzo często spór przybiera na sile. Dzieję się tak z różnych powodów.
Niektórzy preferują strategie unikania lub „zamiatania pod dywan”, dostosowywania się. Wtedy wydaje się, że konflikt został zażegnany, ale tak naprawdę napięcie ciągle istnieje, frustracja narasta, a w pewnym momencie nawet drobna rzecz może spowodować wybuch.
Inni eskalują konflikty, wyrzucają z siebie to, co myślą, czują, trwają przy swoim niezależnie od tego, co wyraża druga strona.
Czasami uda się osiągnąć kompromis – jednakże wtedy najczęściej obie strony rezygnują z czegoś ważnego i na koniec nikt nie jest zadowolony. Niesmak pozostaje.
Wierzę, że u podstaw każdego konfliktu leżą różne perspektywy wynikające z różnych potrzeb. Mamy wrażenie, że druga osoba nas nie rozumie i w dodatku nie chce nas zrozumieć. Tymczasem każdy z nas jest zamknięty we własnym świecie potrzeb i doświadczeń, które sprawiają, że postrzegamy sytuację w taki, a nie inny sposób.
Taką postawę przybliża idea Porozumienia bez Przemocy, która jest mi bardzo bliska, i z której korzystam w mojej pracy.
Ciekawość konfliktu
Uważam, że każdy konflikt może prowadzić do ciekawych wniosków oraz zaskakujących rozwiązań, jeśli tylko obie strony będą chciały wzajemnie się poznać i zrozumieć. Czasami konflikt jest na takim etapie, że nie jest to łatwe. Dlatego wtedy warto poprosić o pomoc mediatora.
W mojej pracy pomagałam dojść do porozumienia zarówno zespołom, jak i ich indywidualnym członkom.
Konflikt nie musi być straszny. Może stanowić początek ciekawych wniosków, innowacyjnych pomysłów, a czasem nawet odkryjemy nieznane oblicze naszych współpracowników, czy bliskich osób.
To jest ok, że nie zawsze potrafimy sami znaleźć drogę do porozumienia. Konflikty, które trwają już długo są na etapie, w którym trudno jest się przemóc i dostrzec prawdziwe intencje drugiej strony. Właśnie wtedy warto poszukać wsparcia. Mediacje mogą się kojarzyć z czymś w rodzaju ostatniej deski ratunku przed sądem. To nieprawda. Mediator to po prostu osoba, która jest obok, jest bezstronna i pomaga dostrzec potrzeby i intencje każdej ze stron konfliktu. Może to być rozmowa, może to być warsztat z zespołami. Ważne, aby każdy czuł się wysłuchany.
Jak wygląda mediacja?
Proces mediacji jest przede wszystkim dobrowolny – obie strony muszą chcieć rozmawiać i wyrazić zgodę na mediacje. Mediator pełni rolę przewodnika, który pomaga stronom wzajemnie się zrozumieć. To nie mediator podejmuje decyzję o tym, w jaki sposób spór ma być zakończony, ale to strony samodzielnie wybierają rozwiązanie. Mediacje dzięki strukturze i wsparciu bezstronnej osoby trzeciej (mediatorki lub mediatora) umożliwiają stronom inne spojrzenie na konflikt, często również ostudzenie emocji i spokojne rozważenie różnych dostępnych opcji.