Blog

Kłótnie w rodzinie są naturalnym elementem życia codziennego. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że dzieci bacznie obserwują nasz świat. Sposób, w jaki rozwiązujemy konflikty w domu, ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny młodych ludzi. Kluczowym elementem jest umiejętność kłócenia się w sposób świadomy i uwzględniający potrzeby każdej ze stron.

Wyobraź sobie taki dzień... Albo nie musisz sobie wyobrażać - po prostu przypomnij sobie, co było wczoraj, najdalej przedwczoraj 😉 Wracasz do domu po wyczerpującej pracy, a tam chaos. Dzieci kłócą się bo chcą się bawić tą samą ciężarówką, dom wygląda jak po przejściu tornada, a ty musisz jeszcze rozpakować zakupy, zrobić obiad i zawieźć syna na trening. W głowie kłębi się myśl: "Czy to się kiedyś zmieni?".

Ostatnio wciągnęłam się w serial "Wspaniała Pani Maisel". Dawno żaden serial nie przyciągnął mnie tak bardzo, żeby zostać z nim aż 5 sezonów... Preferuję mini-seriale: mają historię i wiadomo, że potrwa ona np. 8 odcinków i będę mogła wrócić do życia 😉 No dobrze, ale dlaczego tak mnie wciągnęło?

Żyjemy w świecie chwytliwych frameworków i metod. Firmy chcą być zwinne, chcą być efektywne, poszukują nowoczesnych metod zarządzania. Szkolą, wdrażają, usprawniają… W tym pędzie rozumienie celów oraz “granie do tej samej bramki” nabiera nowego znaczenia. Często doświadczamy chaosu, nieuporządkowania, nieprzewidywalności, a to powoduje frustrację i napędza konflikty.

Konflikty bywają jak niespodziewany zwrot akcji w filmie – pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Wiedza o tym, jak to możliwe, że konflikt nagle wybucha do niesamowitych rozmiarów może wspomóc pracę każdego z nas.

W zawiłej historii ludzkiej ewolucji nasz mózg wykształcił niezwykłe zdolności przetrwania. Jedną z takich zdolności jest wrodzona tendencja do skanowania otoczenia w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.